Bitcoin - Kryptowaluty - BitBay

środa, 2 października 2019

ArdnaS - czyli jak zmienić imię i nazwisko?

Dlaczego warto zmienić sobie imię i nazwisko?


"W wielkim skrócie dla Twojego dobra jeżeli nie chce Ci się czytać reszty tekstu. Są dwa w mojej perspektywie solidne argumenty czemu warto to zrobić, a przynajmniej spróbować - bo szansę na ten moment (28.IX.2019) masz tylko i wyłącznie jedną.

Pierwszy argument to: INDYWIDUALIZM / Bądź sobą, tym kim chcesz być, a nie tak jak Cię "nazwano|".

Drugi argument to: WOLNOŚĆ / Po Twoim narodzeniu nie miałeś wpływu na to, co masz będąc dorosłym. MASZ WYBÓR."

Jeżeli cenisz te dwie wartości w swoim życiu i stawiasz je na piedestale w swojej hierarchii wartości to przemyśl to na poważnie - w mojej opinii naprawdę warto być osobą która chce posługiwać się imieniem i nazwiskiem takim jakim chce, a nie takim jakim mu narzucono.

Tekst Główny: Zacznijmy od najważniejszego czyli od odpowiedzi na pytanie:

PO CO ZMIENIAĆ SOBIE IMIĘ I NAZWISKO?

Ardnas
Imię: Ardnas
Ilość osób w Polsce o imieniu Ardnas: 1

Imieniny: 15 lipca
Ogólnie to wychodzę z założenia, że każdy powinien mieć wpływ na to, na co nie miał wpływu we wczesnym dzieciństwie czyli w zdecydowanej większości jest to:

- Imię i Nazwisko
- Przynależność Religijna
- Narodowość

Bo to jest właśnie wolność w mojej definicji tego jakże pięknego, ale zarazem nierozumianego słowa przez zdecydowaną większość społeczeństwa na świecie. Możliwość wyboru - to jest właśnie w dialekcie anglosaskim ten magiczny "freedom".
Aktualnie z tego co mi wiadomo, bądź z tego co wyczytałem w tak zwanych "internetach" nie można się zrzec jedynie obywatelstwa i być reprezentantem całego globu, a nie losowej przynależności do danego terenu na który nie miałeś wpływ. Choć niektórzy miłośnicy sportu najwyższej rangi zapewne kojarzą różne sytuacje z poszczególnymi NIEZALEŻNYM zawodnikami sportowymi reprezentującymi na Igrzyskach Olimpijskich chcąc nie chcąc przede wszystkim - SIEBIE.

A może Ty nie chcesz być po prostu Brajanem czy Karyną?*

*Żeby nie było, nic do tych imion nie mam, ale nie da się ukryć faktu, że w internetach często są docinki z tych imion.

Może swojego imienia i nazwiska po prostu nienawidzisz, może było prześmiewcze, może wstyd Ci za nie, może miałeś "spatusowanych starych" i nimi gardzisz, nie chcesz mieć z nimi nic wspólnego - nawet imienia i nazwiska jakie Ci nadali, więc w tym momencie otwiera się dla Ciebie brama do zmian w swoim życiu - zmian bycie sobą!

Jak zmienić sobie imię i nazwisko? 


Wystarczy udać się do Urzędu Cywilnego i złożyć wniosek 

Jeżeli chcesz zmienić sobie imię i nazwisko wystarczy, że udasz się do swojego Urzędu Cywilnego - następnie poprosisz o dokument - wniosek o zmianę imienia i nazwiska. Jest to dokument dość prosty do wypełnienia ze względu na podstawowe dane zapewne które znasz aż dobitnie. Przed oficjalnym założeniem wniosku należy dokonać opłaty która wynosi bajońską sumę - 37 zł (powtarzam: trzydzieści siedmiu złotych.

*Wniosek osądza Twój kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. 

Argumentacja - Powody zmiany imienia i nazwiska

Najczęstszy powód i zarazem chyba najbardziej powszechny jest to niedopasowanie małżeńskie czyli tak zwany - rozwód.

Ważny powód:
Kwestię zmiany imienia lub nazwiska - rodowego czy po współmałżonku - reguluje Ustawa o zmianie imion i nazwisk z 15 listopada 1956 r

Jednak można mieć inną argumentację by BYĆ KIM SIĘ CHCE, a są to powodu typu:

- Trauma rodzinna / Patologiczni rodzice (opiekunowie) / o których się nie chce pamiętać
- Nazwisko lub imię nieośmieszające / ingeruje w Twoją godność osobistą
- Od lat mówią do Ciebie znajomi/rodzina inaczej niż oficjalnie / urzędowo (przykład mojej babci: miała oficjalnie na imię Józefa, ale wszyscy do niej mówili Nacia od Natalii - do dziś nie wiem czemu)
- Inne

Indywidualizm
Źródło zdjęcia


Masz jedną szansę

Na ten moment czyli 02.10.2019 masz tylko jedną jedyną szansę by zmienić sobie imię i nazwisko, jeżeli, Twój wniosek zostanie odrzucony - to już takiej szansy nie będziesz miał. Jednak pamiętaj o tym, że partie polityczne się zmieniają co jakiś czas, tak samo jak i przepisy prawa - więc nadzieja umiera ostatnia, nic nie jest po wieki przesądzone 

To koszt jedynie 37 zł.

Nie często się zdarza komuś złożyć wniosek na zmianę imienia i nazwiska, ale jeżeli masz taką ochotę, a raczej potrzebę wiedz o tym, że na ten moment masz jedną szansą - jeżeli Twój wniosek zostanie odrzucony wiedz o tym, że drugiej szansy nie będziesz miał. Przynajmniej tak na ten moment mówi o tym litera prawa.

Happy End

*Dodam od siebie, że w tym momencie urzędnicy są dość liberalni wobec zmian nazwisk i imienia, ale bez skrajności typu: Batman Spajdermen.

Osobiście: Mój wniosek zawierał 16 stron A4 (miało być więcej - górnolotny pomysł był nawet z książką) - okraszony zdjęciami itd. Było postawione tam wręcz ultimatum na pograniczu życia i śmierci, ale o tym może kiedyś indziej. Tak dziś jestem Sandra - tylko, że od tyłu - Ardnas. Nikt w Polsce na ten moment nie ma takiego imienia. 

3 komentarze:

 1. Gratuluję zmiany przede wszystkim imienia na tak oryginalne, wyjątkowe, kobieco-męskie haha. Naprawdę podziwiam!

  Swoją drogą świetna argumentacja by to zrobić - indywidualność, no no, otworzyłeś mi oczy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Swoją drogą dzisiaj mam imieniny (zapewne jako jedyny) - pierwsze, rok temu były powiedzmy "zerowe". Zanim się człowiek obejrzy, a tu 365 dni za nami...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa argumentacja. Czasem warto zmienić to co nas uwiera.

  OdpowiedzUsuń