Bitcoin - Kryptowaluty - BitBay

sobota, 4 stycznia 2020

Cena złota rośnie! - Odkryte złoża ropy Iranu i widmo wojny

Złoto, a wojna


Rzec można, że jest to inwestorski klasyk, a mianowicie: 

Gdy światu grozi wojna mocarstw, ceny złota idą w górę.

Dlaczego tak się dzieje? Z bardzo prostej przyczyny - inwestorzy od zawsze traktowali złoty kruszec jako bezpieczną przystań. Złoto dla ludzi ma coś w sobie magicznego - było cenne 100 lat temu, w średniowieczu czy starożytnym Egipcie, Babilonie, o Sumerach i kosmicznych Anunakach nie wspominając itd. Nadchodzi kryzys... Cykl koniunkturalny Juglara trwa około 8-11 lat, a ostatni początek poważniejszego kryzysu mieliśmy w latach około 2008-2009. 

Iran, Wojna i Złoto
Iran, Wojna i Złoto - Źródło zdjęcia

10 i 11 listopada 2019 roku - Irański rząd poinformował odkryciu potężnych nowych złóż ropy naftowej


Informacja ta pojawiła się w mediach w jesienną niedzielę, a mianowicie o ilości 53 000 000 000 baryłek, lecz już dzień później informacja ta została zweryfikowana ponownie przez Irańskiego ministra ds. ropy naftowej Bidżana Namdara Zanganeha - podana ilość ropy naftowej dla prasy oficjalnie wyniosła: 22 200 000 000 baryłek.

Jaki wpływ ta informacja miała na cenę złota? Otóż spójrzmy na wykres: 

Cena złota, a wojna - Złoto rośnie
Cena złota, a wojna - Złoto rośnie - Źródło wykresu
Ostatnie noworoczne "nowinki" z Zatoki Perskiej - zabicie generała Kasem Sulejmani, wysłanie przez Stany Zjednoczonych w ten zapalny region 3500 żołnierzy tylko potwierdza fakt, że zbliża się poważna wojna.

Ceny złota najwyższe od 6 lat

Takie newsy finansowe mogliśmy czytać na przełomie sierpnia ubiegłego roku 2019. Dlaczego wtedy tak bardzo zdrożało złoto? Odpowiedź znowu tutaj jest bardzo prosta - Stany Zjednoczone popadły w konflikt interesów z kolejnym mocarstwem z Chinami (wojna handlowa).

Jakkolwiek to brzmi drastycznie, ale jedna z głównych zasad inwestowania to:

"Zarabiać najlepiej jest na wojnach..."

W biznesie nie ma miejsca na sentymenty...

1 komentarz:

 1. Dodam, że według danych Iran jest 4 gospodarką świata pod względem złóż ropy naftowej. W rankingu dominuje zniszczona polityczno-rynkowo w wojnie handlowej Wenezuela. Pozostałe dwa miejsca należą do Arabii Saudyjskiej i Kanady.
  1. Wenezuela
  2. Arabia Saudyjska
  3. Kanada
  4. Iran
  5. Irak
  6. Kuwejt
  7. Zjednoczone Emiraty Arabskie
  8. Rosja
  9. Libia
  10. Nigeria

  OdpowiedzUsuń